Demontaż samochodów
Demontaż samochodów polega na usunięciu płynów eksploatacyjnych i rozebraniu auta na czynniki pierwsze. W trakcie demontażu odzyskane zostają części zdatne do dalszego użytku a pozostałe elementy są posegregowane według rodzaju materiału z jakiego zostały zrobione i trafiają do odpadów. Zdemontować można każdy pojazd. Stacje demontażu posiadają warunki techniczne by demontaż był bezpieczny i żadne odpady ze zdemontowanych pojazdów nie zanieczyszczały środowiska.
Demontaż pojazdów – Od czego zaczynamy
Demontaż pojazdu rozpoczyna się od zwarzenia , potem usuwa się paliwa i płyny eksploatacyjne, następnie czynnik chłodniczy z klimatyzacji. Wymontowywany jest filtr oleju, części do ponownego użycia, akumulator, zbiornik z gazem, elementy wybuchowe np. poduszki, katalizator spalin, kondensatory [ jeśli pojazd jest wyprodukowany przed 1 stycznia 1986 r.] , elementy zawierające rtęć, szyby, opony, części zawierające metale nieżelazne jeżeli zdemontowany pojazd nie trafi do strzępienia. Następnie trzeba zadbać o to, żeby wymontowane części do ponownego użycia trafiły na odpowiednie miejsce w magazynie a odpady które powstały w trakcie demontażu były odpowiednio posegregowane.
Demontaż pojazdów – segregacja części samochodowych
Segregacja jest niezbędna, gdyż poszczególne odpady trafiają do odbiorców którzy poddają je dalszemu recyklingowi. I tak np. szyby do hut szkła, a oleje do powtórnej rafinacji lub innych sposobów ponownego użycia, Elementy z tworzyw sztucznych są przetwarzane na granulat i dalej wykorzystywane w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Opony mogą być regenerowane, a te najbardziej zużyte mogą trafić do spalenia, jako paliwo alternatywne np. w cementowni, gdzie odzyskiwana jest z nich energia bez zanieczyszczania powietrza. Karoserie po demontażu są zazwyczaj paczkowane [ żeby zmniejszyć ich objętość do transportu ] i trafiają do strzępiarki. Jest to urządzenie, które w procesie technologicznym, oddziela frakcje poszczególnych składników karoserii i powstają czyste surowce: złom stalowy, złom metali nieżelaznych, frakcja pozostałości.
Odzyskane części samochodowe podczas demontażu, nadające się do ponownego użycia trafiają do sprzedaży dzięki czemu kolejne eksploatowane samochody mogą być w pełni sprawne. Bardzo szeroki jest asortyment używanych części zamiennych. Można to sprawdzić w samej stacji demontażu ale także w popularnych serwisach aukcyjnych gdzie możemy dokładnie obejrzeć i kupić tysiące części. Nawet jeżeli mamy auto, które nie jest już produkowane w stacji demontażu możemy znaleźć do niego podzespoły.
Demontaż pojazdów – pozwolenia stacji demontażu pojazdów
Stacja demontażu zobowiązana jest posiadać pozwolenia na prowadzenie swojej działalności oraz spełnić wymagania jakie nakładają przepisy prawa. Takie pozwolenia uprawniają stację do legalnego demontażu aut i do wydawania zaświadczeń, na podstawie których klienci wyrejestrowują auto w wydziale komunikacji. Na terenie kraju działa wiele stacji demontażu. Oprócz dokumentów o złomowaniu pojazdu, często można też otrzymać gotówkę od ręki i skorzystać z bezpłatnego transportu wraku do stacji. Dla klientów to bardzo wygodne rozwiązanie. Dlatego dokładnie zapoznajmy się z ofertą stacji demontażu, w której zamierzamy złomować nasze auto.