Jeśli dodamy zwrot z polisy OC i wypłatę ze stacji demontażu może się okazać ze za złomowanie samochodu dostaniemy więcej niż ze sprzedaży.
Jeżeli oddasz samochód do stacji demontażu następuje jego kasacja, przestaje on być pojazdem a staje się odpadem. Stacja demontażu wydaje zaświadczenie o demontażu pojazdu, unieważnia dokumenty samochodu i demontuje auto. Odpowiednio postępuje ze wszystkimi odpadami które powstają w trakcie demontażu. Z zaświadczeniem wydanym przez stację demontażu udajesz się do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni i wyrejestrowujesz auto. A co z polisą OC ?
Po złomowaniu i wyrejestrowaniu samochodu możesz starać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas ubezpieczenia w ramach OC. Samochód po kasacji przestał istnieć, więc nie musisz go już ubezpieczać. Należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego gdzie jest wykupiona polisa OC samochodu i zawnioskować o zwrot niewykorzystanej składki OC. Ubezpieczalnia nie powinna ci takiej wypłaty odmówić. Zdarza się że do zamknięcia polisy OC i zwrotu składki, wymagane są dokumenty mianowicie zaświadczenia o wyrejestrowaniu auta lub zaświadczenie o demontażu.
Jeśli opłaciłeś polisę OC za rok z góry, to zwrot ci się należy od daty jego złomowania lub wyrejestrowania do końca polisy. To znaczy że czas w którym już nie potrzebujesz ochrony swojego samochodu bo w świetle przepisów stał się on odpadem, nie musisz posiadać OC na swoje auto. Za każdy niewykorzystany dzień należy ci się zwrot składki.
Towarzystwa ubezpieczeniowe żeby wyliczyć zwrot z niewykorzystanej części polisy OC żądają zaświadczenie o wyrejestrowaniu które otrzymasz w wydziale komunikacji lub zaświadczenie o demontażu pojazdu ze stacji demontażu. Czasami potrzebne są oba te zaświadczenia żeby otrzymać zwrot z polisy OC. Jeżeli nasz ubezpieczyciel otrzyma informację o demontażu naszego pojazdu i jego wyrejestrowaniu , to wstrzymuje ochronę w ramach obowiązkowego OC i nie wznawia się polisa OC na kolejny okres. Przy procedurze zwrotu za niewykorzystany okres OC, nie ma znaczenia ile czasu pozostało do końca polisy, ani powód złomowania auta.
Złomowanie samochodu jest niezbędne, kiedy nie nadaje się on do dalszego używania i dalszej naprawy. Jeśli auto jest stare, wymagające kosztownych napraw, w złym stanie technicznym, po wypadku gdzie wartość naprawy przewyższa jego wartość, głęboko rozważmy jego kasację. Za kompletny wrak, który trafi do stacji demontażu właściciel otrzyma wypłatę pieniędzy, nawet kilkaset złotych, za zwrot z polisy OC też. Kasacja może się okazać najkorzystniejszą opcją.