Kiedy jesteś właścicielem auta a jego sprzedaż jest niemożliwa, bo jego stan techniczny jest opłakany lub naprawy które należałoby zrobić przewyższają wartość samochodu to pozostaje złomowanie.
W Polsce jest kilka możliwości żeby pozbyć się auta. Najprostszą jest kasacja samochodu. Trzeba zachować konkretne procedury żeby nie ściągnąć na siebie problemów. Przede wszystkim nie można odstawić auta na byle jakie złomowisko, tylko do stacji demontażu. Bo tam otrzymasz zaświadczenie do wyrejestrowania auta w wydziale komunikacji.
W Prawie o ruchu drogowym [art. 79.1] podane są możliwe przypadki w jakich wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe. I tak w przypadku:
możemy wyrejestrować samochód.
Auto które, nie nadaje się już do dalszego użytkowania można oddać do stacji demontażu. Oczywiście należy się upewnić że otrzymamy zaświadczenie do wyrejestrowania. Jest to równoznaczne z potwierdzeniem legalności działania takiego punktu. Ważne jest żeby stacja demontażu posiadała odpowiednie zezwolenie marszałka województwa.
Udając się do stacji demontażu, musimy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający naszą tożsamość oraz koniecznie dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu [jeśli taka była wydana] lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Aby zezłomować auto, samochód musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy
Po przyjęciu samochodu stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu. Następnie wydaje zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu i oświadcza że unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu [ jeśli była wydana ] i tablic. Zaświadczenie jest wystawiane w trzech egzemplarzach – jeden dla właściciela pojazdu, jeden dla właściciela stacji demontażu i jeden dla wydziału komunikacji.
Po tym właściciel auta musi w ciągu 30 dni złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji, w którym auto było zarejestrowane. Należy także zgłosić wyrejestrowanie auta z ubezpieczyciela żeby nie wznawiała się polisa OC. Przy tej okazji może się okazać, że należy się zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia.
Na dzień dzisiejszy to właściciel auta dostaje pieniądze. Kwota zależy od wagi samochodu i jest uzależniona od aktualnych cen złomu. Ale jeśli auto nie będzie kompletne, to stacja demontażu może pobrać opłatę od właściciela. Opłata nie może być wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram. Złomowanie samochodu może być korzystne, pozbędziemy się auta które nie jest dla nas bezpieczne do jazdy i możemy odzyskać trochę pieniędzy które zawsze się przydadzą.