Złomowanie samochodu - kasacja auta

Kasacja samochodów – informacje o kasacji auta

Kasacja złomowanie aut

Kiedy jesteś właścicielem auta a jego sprzedaż jest niemożliwa, bo jego stan techniczny jest opłakany lub naprawy które należałoby zrobić przewyższają wartość samochodu to pozostaje złomowanie.

Kasacja aut – sposoby na złomowanie samochodu

W Polsce jest kilka możliwości żeby pozbyć się auta. Najprostszą jest kasacja samochodu. Trzeba zachować konkretne procedury żeby nie ściągnąć na siebie problemów. Przede wszystkim nie można odstawić auta na byle jakie złomowisko, tylko do stacji demontażu. Bo tam otrzymasz zaświadczenie do wyrejestrowania auta w wydziale komunikacji.

W Prawie o ruchu drogowym [art. 79.1] podane są możliwe przypadki w jakich wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe. I tak w przypadku:

  • przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
  • kradzieży pojazdu,
  • wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę,
  • zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą,
  • udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
  • przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,– wycofania pojazdu z obrotu.

możemy wyrejestrować samochód.

Kasacja auta  – oddanie auta do stacji demontażu pojazdów

Auto które, nie nadaje się już do dalszego użytkowania można oddać do stacji demontażu. Oczywiście należy się upewnić że otrzymamy zaświadczenie do wyrejestrowania. Jest to równoznaczne z potwierdzeniem legalności działania takiego punktu. Ważne jest żeby stacja demontażu posiadała odpowiednie zezwolenie marszałka województwa.

Udając się do stacji demontażu, musimy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający naszą tożsamość oraz koniecznie dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu [jeśli taka była wydana] lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Aby zezłomować auto, samochód musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy

Kasacja samochodu – dokumenty

Po przyjęciu samochodu stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu. Następnie wydaje zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu i oświadcza że unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu [ jeśli była wydana ] i tablic. Zaświadczenie jest wystawiane w trzech egzemplarzach – jeden dla właściciela pojazdu, jeden dla właściciela stacji demontażu i jeden dla wydziału komunikacji.

kasacja auta złomowanie samochodu sposoby dokumenty

Po tym właściciel auta musi w ciągu 30 dni złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji, w którym auto było zarejestrowane. Należy także zgłosić wyrejestrowanie auta z ubezpieczyciela żeby nie wznawiała się polisa OC. Przy tej okazji może się okazać, że należy się zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia.

Kasacja samochodu – jakie pieniądze możemy uzyskać z kasacji auta?

Na dzień dzisiejszy to właściciel auta dostaje pieniądze. Kwota zależy od wagi samochodu i jest uzależniona od aktualnych cen złomu. Ale jeśli auto nie będzie kompletne, to stacja demontażu może pobrać opłatę od właściciela. Opłata nie może być wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram. Złomowanie samochodu może być korzystne, pozbędziemy się auta które nie jest dla nas bezpieczne do jazdy i możemy odzyskać trochę pieniędzy które zawsze się przydadzą.

Chcesz zezłomować pojazd? Zrób to z nami!